Na sredinem srečanju smo najprej preverili, kako uspešni so bili otroci pri samostojni vzgoji mikrozelenja. Ena učenka je prinesla za poskusit mikrozelenje redkvice. Nato je sledil ogled dokumentarnega filma o sestavi tal, o zemeljskih organizmih in o posledicah modernega kmetijstva. Z otroci smo se pogovarjali o zastrupljanju narave in hrane s pesticidi, o eroziji zemlje, ki nastopa kot posledica monokulturne pridelave hrane ter o tem, kakšno funkcijo opravljajo pleveli, mikro in makro organizmi v zemlji. Naše ugotovitve so bile sledeče – kontinuirano obračanje zemlje ubija mikroorganizme v njej in zemlja tako postaja prazna in mrtva. Zaradi omenjenega zemljo na vrtu vsako leto samo prezračimo in jo prekopavamo zgolj minimalno. Če pretirano zatiramo in odstranjujemo plevel, zemlji jemljemo kompleksno koreninsko strukturo, zaradi katere je potem podvržena še večji eroziji. Vso snov smo povezali z delom na vrtu, da so otroci lahko obnovili znanje, ki je bilo pridobljeno v preteklem letu.

Mihael Božič,  koordinator in vodja projekta Šolski ekovrtovi