Skoči na glavno vsebino

 

OSNOVNA ŠOLA TRZIN

Urnik

Nadomeščanja

Jedilnik

Juhu, šola je tu… Kako lahko starši otroka podpremo v novem šolskem letu?

Avg 26, 2024 | Obvestila

Juhu, šola je tu… Kako lahko starši otroka podpremo v novem šolskem letu?

Otroka lahko pripravimo na šolo preko igre in z vzgojo. Vse kar ste otroka »naučili« do sedaj, bo s pridom uporabil v šoli. Dve pomembni področji, ki pripomoreta k lažjemu prehodu v šolo, sta:

Socialni razvoj: Spodbujajte in učite ga pozdravljanja, navezovanja stikov, izrekanje prošenj, zahval, iskanja informacij, reševanja težav… Vse to starši delate že skozi celotno otrokovo življenje, največ z zgledom.

Samostojnost: Spodbujajte ga, da samostojno pripravi torbo, pripravi/pospravi igrače ali pripomočke za šolo, da skrbi za svoje stvari. Spodbujajte samostojnost pri skrbi zase (oblačenje, obuvanje, umivanje, higiena) ter pri jedi in prehranjevanju.

Kako lahko starši spodbujate svojega otroka?

  • Omogočite otroku veliko risanja, barvanja, rezanja, ustvarjanja.
  • Z otrokom se pogovarjajte o svetu, naj v varnem okolju sprašuje, kar ga zanima. S tem otroka naučite poslušati in slišati.
  • Otroku pomagajte razvijati delovne navade. Delovne navade otrok v domačem okolju pridobiva s pomočjo hišnih opravil. S tem postaja bolj organiziran, delaven in vesten. Te lastnosti pa pomembno vplivajo pri uspešnem opravljanju šolskih obveznosti.
  • Otroku berite knjige. S tem poglobite stik z otrokom, širite njegov besedni zaklad in krepite pozitivni odnos do knjig.
  • Otroku omogočite veliko gibanja, zdrave prehrane in dovolj spanja.
  • Pojdite na izlet, odkrivajte nove kraje, soočajte ga z novimi situacijami.
  • Igrajte se družabne igre, saj se otrok sooča s porazom in zmago, čakanjem na vrsto, hkrati pa razvija vztrajnost, da aktivnost dokonča.

Kako bo otrok zapisoval črke in številke, kako bo računal, pisal in se učil, prepustite učiteljici, zato se z učenjem oz. poučevanjem ne obremenjujte. Naloga starša ni, da je učitelj, je pa podpora otroku pri šolskem procesu in socialnem razvoju. Izobrazba namreč ni dovolj, da vaš otrok zraste v sposobnega, uspešnega in odgovornega posameznika. Zato dajajte prednost temu, da bo vaš otrok v prihodnosti znal počakati na vrsto, reševati konflikte, upoštevati bonton, prevzeti odgovornost za svoja dejanja, odgovornost pri šolskem delu in za skrb svoje stvari, biti pravočasen, voditi ustrezno komunikacijo,…

Za dober začetek

  • Sodelovanje: Otrok naj sodeluje pri pripravi šolskega kotička doma, kjer bo opravljal naloge in hranil šolske potrebščine. Skupaj podpišite in ovijte zvezke ob prijetnem vzdušju.
  • Sprememba rutine: Otroka navajajte na novo rutino vsaj teden dni pred začetkom pouka. Otrok naj pravočasno odide v posteljo in zjutraj vstane dovolj zgodaj – ob uri, kot bo vstajal za v šolo.
  • Zmanjšanje uporabe digitalnih naprav: V kolikor je otrok med poletnimi počitnicami več časa uporabljal elektronske naprave, predlagamo zmanjšanje in omejitev uporabe le teh. Odmik od ekrana izboljša otrokovo pozornost za šolsko delo. Naredite »družinski načrt« o uporabi elektronskih naprav in se ga dosledno držite.

Prvi šolski dan

Prvega šolskega dne se veselite skupaj z njim in ga nadgradite z izletom, obiskom slaščičarne ali dejavnostmi, ki jih ima rad.

In še za konec…

Bodite pripravljeni na različne izkušnje, vzpone in padce, ki jih bo otrok deležen tekom šolanja, pohvalite trud, ki ga bo vlagal v šolsko delo (namesto dobrih ocen), predvsem pa uživajte v obdobju otrokovega odraščanja.

Staršem bodočih prvošolcev pa še:

  • Zastraševanje s šolo/idealiziranje: Šolo predstavite realno, da otrok ne dobi napačne predstave. Ne grozite mu z njo, saj se le sproščenega otroka lahko motivira za ustvarjalno delo.
  • Dvomi staršev: Dvomov o šoli ne izražajte pred otrokom, saj lahko tako pri njemu šola izgubi veljavo. Raje svoje pomisleke sporočite strokovnim delavcem in se z njimi pogovorite brez prisotnosti otrok.
  • Ne skrbite preveč… Najverjetneje bo otrok navdušen nad svojo novo vlogo učenca in bo imel kasneje prijetne spomine na začetek svojega šolanja. Kljub morebitnim mešanim občutkom se otroci po navadi šole veselijo, kar izhaja iz njihove naravne želje po učenju, raziskovanju, odkrivanju novega …

Katja Kadivec
Šolska svetovalna delavka

Dostopnost