Skoči na glavno vsebino

 

OSNOVNA ŠOLA TRZIN

Urnik

Nadomeščanja

Jedilnik

7. razred: ND – METODE LOČEVANJA

Okt 13, 2022 | Dnevi dejavnosti

Naravoslovni dan smo imeli v šoli, eksperimente smo delali ločeno v skupinah po 4 oz. 5 učencev.

  1. Pri prvi uri smo zmes vode in olja ločili z lijem ločnikom. Spodaj je bila voda, zgoraj pa olje.
  2. Učiteljica nam je pokazala sublimacijo joda. Sublimacija je prehod iz trdnega agregatnega stanja direkt v plinasto.
  3. Z metodo kromatografije smo ločili barvila v barvah flomastrov. Naredili smo jo na filter papirju.
  4. Z metodo izparevanja smo iz vodne raztopine soli dobili kristale soli (natrijev klorid). Najprej smo sami naredili vodno raztopino, tako da smo v topilo dodali topljenec. Pri izparevanju vode smo uporabili plinski gorilnik.
  5. Na koncu pa nam je učiteljica pokazala še, kako se ločuje z magnetom. Zmes železovih ostružkov in natrijevega klorida je z magnetom ločila tako, da so se železovi opilki prijeli na magnet, natrijev klorid pa je ostal na urnem steklu.

 

Poizkusi so nam bili zanimivi.

 

Poročilo: Tina Rebolj, 7.b in učiteljica S. Šiška

Dostopnost